Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Wybór kosmetyku – na co zwracać uwagę

Każdy z nas używa kosmetyków – myjących, pielęgnacyjnych czy kolorowych. Jednak szeroka gama dostępnych produktów zdecydowanie utrudnia wybór kosmetyku. Na co zwracać uwagę, aby wybór ten był trafny? 

Etykiety 

Zasada numer 1 to czytajmy etykiety! Przy wyborze kosmetyku kierujmy się tym, co jest napisane na opakowaniu. Najważniejszym aspektem jest skład – ukryty pod nazwą INCI. To tam znajdziemy całą prawdę o kosmetyku. INCI z ang. to International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – oznacza międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków. Poszczególne składniki produktu wymienione są w kolejności ilościowo malejącej, jednak, gdy jest ich mniej niż 1% wówczas mogą występować w kolejności przypadkowej.  

Pamiętajmy więc, że największy wpływ na jakość kosmetyku ma to, co znajduje się na początku wykazu składników. Te z kolei powinny odpowiadać na potrzeby naszej cery.  

Bardzo istotnym jest zwracanie uwagi na skład INCI w szczególności, gdy jesteśmy alergikami. Kosmetyki naturalne nie zawierają składników chemicznych, jednak ekstrakty roślinne mogą powodować różnego rodzaju uczuleniaWarto zwracać także uwagę na to, aby unikać pochodnych ropy naftowej czy syntetycznych substancji zapachowych 

Kolejnym ważnym aspektem jest PAO, czyli Period of Time After Opening oraz Exp. — Expiration day

PAO jest to znak w postaci otwartego słoiczka kremu, oznacza okres przydatności do użycia po otwarciu. Może być podawany w miesiącach (np. 6M, 12M) lub latach (np. 1Y). Ciekawostką jest fakt, że symbol PAO nie zawsze jest wymagany – np. gdy termin przydatności produktu wynosi mniej niż 30 miesięcy – wtedy na opakowaniu powinna znaleźć się dokładna data terminu ważności – jest to właśnie expiration day i to do jej upływu kosmetyk może być bezpiecznie stosowany, przy odpowiednich warunkach przechowywania. PAO nie musi być także umieszczane na produktach, które są stabilne chemicznie, nie otwierają się samoistniesą pakowane hermetycznie lub są jednorazowego użytku 

Opakowanie 

Wybierajmy nasze kosmetyki świadomie. Jeśli zależy nam na byciu eko – sprawdzajmy nie tylko skład, ale i opakowanie wraz z materiałem, z którego zostało wykonane. Rodzaje opakowań produktów muszą być dopasowane do rodzaju kosmetyku, jego postaci i działania. Głównym zadaniem opakowania jest ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych (wilgoć, światło), które mogą spowodować destabilizację produktu. Najczęściej wykorzystuje się słoiczki i butelki wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Opakowania muszą być wykonane według specjalnych technologii, wyłącznie z materiałów zgodnych z normami, którymi objęta jest branża kosmetyczna.  

Każde opakowanie z tworzywa sztucznego musi posiadać oznaczenie, jest to niewielki symbol w kształcie trójkąta z cyfrą w środku, umieszczony najczęściej na spodzie opakowania, czasem zamiast cyfry znajduje się literowy skrót nazwy tworzywa, z którego dany przedmiot został wykonany. 

Większość kosmetyków pakowana jest w tworzywa sztuczne oznaczone cyframi 2 i 5, czyli HDPE (polietylen) i PP (polipropylen), tworzywa bezpieczne dla zdrowia i nadające się do recyklingu. Na półkach sklepowych znajdziemy również produkty kosmetyczne (szampony, odżywki, toniki), zapakowane w opakowania oznaczone skrótem PET, które najczęściej są spalane w spalarniach albo przetwarzane na regranulat. Rozpoznawanie tych oznaczeń na opakowaniach tworzyw sztucznych, pozwoli nam poznać, które są bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Dzięki nim wiemy również, które podlegają segregacji, a których należy unikać. 

Szklane opakowania również nazywamy ekologicznymi. Materiał ten może być poddawany recyklingowi w nieskończoność, co jest zdecydowanie jego zaletą Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj

Dlaczego niektóre opakowania nie mogą być większe?  

Ich pojemności są dostosowane tak, by móc z nich bezpiecznie skorzystać przed upływem terminu ważności przy regularnym stosowaniu. Gdyby pojemność została zwiększona – nie uda nam się wykorzystać kosmetyku, więc musiałby zostać wyrzucony, co na pewno eko nie jest 

Dobór kosmetyku do cery 

Wydaje się być najważniejszym aspektem w wyborze kosmetyku. W zależności od rodzaju cery powinniśmy dobrać odpowiednie składniki aktywne Jeśli nie wiecie jakie produkty są najlepsze dla Waszej cery, poniżej przedstawiamy przykłady produktów do kompleksowej pielęgnacji każdego typu cery: 

Cera sucha 

Cera sucha potrzebuje substancji silnie nawilżających i pielęgnujących delikatną skórę. Najbardziej wskazane są produkty zawierające humektantyale także emolienty i witaminy, które wspomogą regenerację i prawidłowy poziom nawilżenia skóry. 

Cera tłusta

Cera tłusta wymaga stosowania skoncentrowanych składników aktywnych, które wspomogą regulację aktywności gruczołów łojowych, dzięki czemu skóra będzie się mniej przetłuszczać, a przy tym nabierze blasku i stanie się promienna. Mniejsza ilość wydzielanego sebum zaprocentuje ładniejszym wyglądem cery. 

Cera mieszana 

Cera mieszana potrzebuje substancji, które jednocześnie nawilżą i unormują pracę gruczołów łojowych. Skóra stanie się bardziej promienna, a przy tym nie będzie się świecić. 

Cera normalna

Cera normalna wymaga składników, które pomo utrzymać dobry stan skóry. Ten rodzaj cery warto dodatkowo odżywiać, utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia i wspomagać regenerację. 

Świadoma pielęgnacja skóry powinna opierać się na czytaniu etykiet i wybieraniu takich składników aktywnych, które najbardziej służą naszej cerze. Tylko wtedy będzie ona piękna, promienna i pełna blasku, a przy tym zadbamy także o środowisko.     

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Jesteś w trakcie planowania podróży lub pakowania wakacyjnej walizki, ale nie masz pojęcia, jakie kosmetyki możesz ze sobą zabrać na pokład samolotu? Zanim wyruszysz w...
Pielęgnacja naturalna
Wrastające włoski po depilacji to problem, który dotyka wielu osób. Jeśli zmagasz się z tą dolegliwością, z pewnością wiesz, jak uciążliwe mogą być zaczerwienienia, swędzenie...
Pielęgnacja naturalna
Peeling kwasowy do twarzy to skuteczny sposób na poprawę kolorytu i stanu skóry. Jest również niezwykle pomocny w walce z trądzikiem, zaskórnikami i zanieczyszczeniami. Choć...
Scroll to Top