Prezentownik

Menu

Produkty

Szukaj

Zacznij pielęgnację włosów z SYLVECO

Świadoma pielęgnacja włosów, podobnie jak w przypadku cery, skupia się na dostarczaniu zróżnicowanych, ale także odpowiednio dobranych składników aktywnych, by włosy były gładkie i lśniące bez efektu przetłuszczania i utraty objętości. Odpowiednio dobrana pielęgnacja, dopasowana do rodzaju i potrzeb włosów nie jest jednak możliwa bez znajomości ich budowy i porowatości. Jak za pomocą naturalnych kosmetyków dbać o kondycję włosów w domowym zaciszu? Sprawdźcie.

Świadoma pielęgnacja włosów

Jako fani świadomej, naturalnej pielęgnacji opartej na minimalizmie potwierdzamy, że włosy kochają różnorodność składników aktywnych. Najważniejszym elementem skutecznej pielęgnacji włosów jest więc dobór odpowiednich produktów, dostosowanych do aktualnych potrzeb włosów, przy czym aplikacji niezliczonej ilości przypadkowych kosmetyków mówimy stanowcze NIE. Świadoma pielęgnacja włosów opiera się na zachowaniu równowagi pomiędzy ilością protein, witamin, ziół, substancji nawilżających i natłuszczających. Jeśli interesujesz się tematyką włosingu, z pewnością słyszałaś już o tym, jak istotne jest rozpoznanie porowatości włosów, czyli sposobu odchylenia łuski keratynowej włosa od kory.

Włosy dzielimy na trzy typy:

niskoporotawe (łuski przylegają do rdzenia włosa)
średnioporowate (łuski są delikatnie odchylone na zewnątrz)
wysokoporowate (łuski są mocno odchylone)

Najpewniejszym sposobem określenia porowatości włosów jest mikroskop, można jednak poradzić sobie także bez niego, korzystając z dedykowanych testów typu włosów. Dzięki znajomości budowy włosa możesz dobrać odpowiednie kosmetyki oraz zadbać o nie bardziej świadomie niż podczas standardowego mycia. Najistotniejszymi składnikami w pielęgnacji włosów są:

emolienty – tworzą na włosach cienki film, który zapobiega odparowywaniu i pochłanianiu wody. Ta warstwa okluzyjna chroni włosy przed zniszczeniami, zamyka we włosach składniki wzmacniające i nawilżające, wygładza łuski i dodaje włosom blasku. Mogą to być np. naturalne oleje roślinne (np. arganowy), naturalne masła roślinne, np. shea, wazelina, lanolina, alkohole tłuszczowe (np. Cetearyl Alcohol).

proteiny – (białka), są niezbędnym elementem w procesie poprawy kondycji naszych włosów: aminokwasy i proteiny hydrolizowane mają zdolność tymczasowego wypełniania ubytków, dzięki czemu włosy stają się mocniejsze i bardziej odporne na zniszczenia. Ich rolę mogą pełnić np. elastyna, kolagen, keratyna, pszenica hydrolizowana.

humektanty – nawilżacze, czyli substancje, które mają zdolność wiązania wody. To dzięki nim włosy stają się nawilżone i elastyczne, mniej podatne na łamanie i rozdwajanie. Są nimi m.in. sok z aloesu, gliceryna, kwas hialuronowy, betaina.

W zależności od rodzaju włosów, warunków atmosferycznych i stosowanych kosmetyków może się okazać, że włosy nie będą akceptować protein czy emolientów, zwłaszcza w większej ilości, lub początkowo włosy po proteinach będą gładkie i lśniące, a tydzień później – suche i sztywne. Kluczowym elementem świadomej pielęgnacji włosów jest więc obserwacja reakcji włosów i ewentualne wprowadzanie zmian w typie lub sposobie używania kosmetyków. Pamiętaj o równowadze PEH. W zależności od rodzaju włosów przewaga emolientów i humektantów, przy minimalizacji protein sprawdzi się głównie w przypadku włosów suchych i zniszczonych, odpowiedni balans wszystkich składników dla włosów normalnych, a także przewaga protein i humektantów nad emolientami w przypadku włosów zdrowych i mocnych.

Mycie włosów

Jeśli skrupulatnie podchodzisz do tematu świadomej pielęgnacji włosów, z pewnością wiesz, że już ten pozornie nieskomplikowany jej element, jakim jest mycie włosów, może być powodem splątanych, łamiących i plączących się włosów. Co zrobić, by uniknąć takiego efektu? Wybierz odpowiedni szampon, który zadba także o skórę głowy, pamiętając, że zdrowa, dokładnie oczyszczona skóra głowy to mocniejsze cebulki, a co za tym idzie – gęstsze i mocniejsze włosy, np. BIOLAVEN szampon regulujący z bezpieczną formą kwasu salicylowego i ekstraktu z lawendy, który reguluje proces keratynizacji i wydzielania sebum przy tłustej skórze głowy. Zawsze spieniaj szampon przed użyciem, nie zapominaj także, by dokładnie rozczesać włosy przed rozpoczęciem mycia. Myjąc skórę głowy, wykonuj delikatny masaż, który dodatkowo pobudzi cebulki włosów. Nie przesadzaj z ilością szamponu, mając na uwadze, że lepiej umyć głowę dwa razy, mniejszą jego ilością, niż jednorazowo z użyciem zbyt dużej ilości szamponu – taki zabieg spowoduje, że włosy będą obciążone, płaskie i szybciej się przetłuszczą. Pamiętaj także, by dokładnie spłukiwać aplikowane kosmetyki pod ciepłą, bieżącą wodą, zawsze kończąc kąpiel włosów strumieniem chłodnej wody – taki zabieg na koniec pomoże domknąć łuski włosów, chroniąc je przed uszkodzeniami. Możesz także wypróbować na swoich włosach niezwykle popularny trend, jakim jest OMO (Odżywianie, Mycie, Odżywianie). Jak go wykonać? Zwilż włosy i skórę głowy, by ułatwić rozprowadzanie produktów, kolejno nałóż na włosy (mniej więcej od ucha w dół) odżywkę (O), np. SYLVECO wygładzającą odżywkę do włosów, zawierającą składniki wzmacniające, nawilżające i odbudowujące, dzięki którym włosy nabierają blasku. Nie spłukuj jej. Następnie użyj niewielkiej ilości szamponu i umyj (M) skórę głowy i włosy, tam, gdzie nie znajduje się odżywka. Całość obficie spłucz letnią wodą. Następnie ponownie nałóż odżywkę (O) na włosy (od ucha w dół), którą potraktujesz jak maskę, zostawiając dłużej na włosach, lub od razu spłukując. Doskonałym uzupełnieniem rytuałów mycia włosów jest także stosowanie wzmacniających wcierek, np. VIANEK normalizujący tonik-wcierka do skóry głowy z cynkiem, miedzią, krzemem oraz witaminami, które wzmacniają cebulki.

Peeling skóry głowy

Skóra głowy, podobnie jak cera, od czasu do czasu potrzebuje dokładniejszego oczyszczenia, niż to, które może zapewnić jej standardowy szampon. Ten zabieg docenią także głównie posiadaczki włosów, które lubią stosować kosmetyki do stylizacji fryzur. By usunąć zrogowaciałe komórki naskórka, jednocześnie umożliwiając lepszą penetrację substancji aktywnych w głąb skóry oraz cebulek włosowych, polecamy systematyczne wykonywanie peelingu skóry głowy. Jak odpowiednio wykonać zabieg? Niewielką ilość peelingu, np. BIOLAVEN peeling do skóry głowy z kwasem salicylowym, olejem z pestek winogron, laurowym i rycynowym oraz oliwą z oliwek dodatkowo odżywiającymi i wygładzającymi włosy, nałóż opuszkami palców na mokrą skórę głowy i wykonuj delikatny masaż całej powierzchni skóry głowy. Po zakończonym masażu pozostaw produkt na głowie jeszcze przez ok. minutę, kolejno przejdź do mycia głowy.

Naturalna Maska do włosów

Maska do włosów ma za zadanie wniknąć w głąb włosa, a także w głąb skóry do mieszków włosowych, by je odżywić, nawilżyć i nadać im miękkości oraz delikatności, a także sprawić, by mieszek włosowy otrzymał o wiele więcej składników odżywczych niż przy codziennej pielęgnacji. Maska posiada większą ilość aktywnych składników niż odzywka, są one w stanie przeniknąć w głąb włosów oraz poradzić sobie z naprawieniem uszkodzeń. Właśnie dlatego maska jest tak istotnym elementem skrupulatnej włosowej pielęgnacji. Nie przesadzaj jednak z częstotliwością jej stosowania. W zależności od potrzeb nakładaj na włosy 1-2 razy w tygodniu, np. emolientowo-humektantowa BIOLAVEN maska do włosów, nanosząc kosmetyk równomiernie na umyte włosy i pozostawiając ją na 5 minut, następnie dokładnie spłukując, lub nakładając ją na włosy na ok. 30 min. przed myciem, zabezpieczając włosy ręcznikiem.

Olejowanie włosów

Ten popularny trend nie powodu zyskał uznanie włosomaniaczek na całym świecie. Systematyczne stosowanie olejów na włosy zmniejsza ich elektryzowanie, ułatwia rozczesywanie, a także sprawia, że stają się bardziej odporne na urazy. Metoda olejowania wywodzi się z Indii – lśniące włosy Hindusek to nie tylko kwestia genów :). Jak wykonać zabieg olejowania? Istnieje kilka sposobów, warto wybrać więc najbardziej odpowiedni dla siebie. Olej można aplikować na suche lub mokre włosy, w zależności od ich preferencji. By odpowiednio wykonać zabieg olejowania włosów, rozdziel je na dwa równe pasma, kolejno nakładając olej, np. OLEIQ olej z konopi siewnych, rozetrzyj go w dłoniach i nanieś na włosy (od poziomu ucha do końcówek), pozostawiając go na min. 30 min.

Uzupełnij pielęgnację o…

dobre nawyki :). Pamiętaj, że na wygląd i kondycję włosów wpływa nie tylko odpowiednia pielęgnacja, niewątpliwie będącą idealnym wstępem, ale także właściwa dieta i stan zdrowia. Dbaj o dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki witamin, niezbędnych zwłaszcza w okresie jesienno-zimowej osłabionej odporności organizmu. Unikaj także nadmiernych włosowych eksperymentów, związanych zarówno z koloryzacją, jak również codzienną stylizacją. Zabezpieczaj także końcówki włosów pamiętając, że są one najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, używając do tego delikatnych serów, np. VIANEK wzmacniające serum do włosów na bazie roślinnych analogów silikonów, które zmiękcza, wygładza i kondycjonuje włosy, nadając im połysk.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Święta to czas, kiedy magia wręcz unosi się w powietrzu. Jeśli szukasz prezentu, który dodatkowo ją podkreśli, mamy dla Ciebie kilka propozycji! Nasze zestawy kosmetyków...
Pielęgnacja naturalna
Twoja skóra zimą traci blask, staje się sucha i podrażniona? Nie jesteś sam/a! Jesień i zima to prawdziwy test wytrzymałości dla naszej cery. Niskie temperatury,...
Pielęgnacja naturalna
Swędząca skóra głowy nie daje Ci spokoju? Problem pojawia się nagle, w najmniej odpowiednich momentach? A może trwa od tygodni i powoli zaczynasz się z...
Scroll to Top