Skóra każdego z nas jest inna, jednak procesy starzenia postępują regularnie u nas wszystkich. Co zrobić, aby temu zapobiec? Czy powinniśmy stosować kwasy, retinol oraz inne substancje przeciwstarzeniowe aktywne już po 20. roku życia? A może wiek 25 lat to odpowiedni czas? Zapraszamy do lektury!
Czym jest retinol?
Retinol jest pochodną witaminy A. Wykorzystuje się go w leczeniu zmian trądzikowych, wygładza zmarszczki i pomaga usuwać przebarwienia. Reguluje ilość wydzielanego łoju, zwęża pory, zmniejsza tendencję do tworzenia się zaskórników. Wpływa także na proces złuszczania naskórka, a przede wszystkim jest jedną z najlepiej poznanych substancji przeciwstarzeniowych.
Już po kilku tygodniach stosowania kosmetyków z retinolem skóra wygląda zdecydowanie młodziej. W początkowym okresie terapii zmiany zachodzą w wierzchnich warstwach naskórka. Dalsze etapy terapii poprawiają kondycję skóry w warstwach głębszych – wzrasta liczba fibroblastów oraz zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny. Po kilku miesiącach stosowania kosmetyków skóra staje się jędrniejsza i elastyczniejsza, zmarszczki ulegają znacznemu spłyceniu, a cera wygląda dużo promienniej. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach podczas jego stosowania – m.in. retinol najlepiej stosować na noc, a w ciągu dnia pamiętajmy o kremach z filtrem!
Niestety, retinol nie jest dla każdego. Może podrażniać wrażliwą, delikatną cerę. Na szczęście, istnieje naturalny odpowiednik tego składnika, który jest dużo łagodniejsze a przy tym równie skuteczny. Jest to bakuchiol, który można znaleźć w serum wygładzającym SYLVECO. Intensywnie nawilża i odżywia skórę oraz działa przeciwstarzeniowo. Ponadto poprawia jędrność i napięcie skóry, wyrównuje koloryt, niweluje przebarwienia, redukuje wypryski i inne niedoskonałości. Co ważne, nie ma sztywnych ograniczeń wiekowych, co do jego stosowania, można zacząć tuż po osiemnastce, jak i po czterdziestce.
Czym są kwasy?
Popularne tzw. kwasy to peelingi chemiczne, które mają na skórę drogocenny wpływ. Istnieje wiele kwasów do stosowania domowego, jak i gabinetowego. Pierwsze z nich zwykle mają dużo mniejsze stężenie i wyższe pH, natomiast gdy decydujemy się na profesjonalny zabieg – mamy do czynienia z dużo wyższym stężeniem o niższym pH. Wymienić można kilka grup kwasów m.in. AHA, BHA czy PHA. Do każdej z nich wliczają się inne peelingi chemiczne, które mają różne działania na naszą cerę. Ich dobór, czas stosowania, okres pomiędzy kolejnymi zabiegami oraz długość pozostawienia kwasu na skórze powinny być dobierane indywidualnie.
Kwasy organiczne można znaleźć w maseczce całonocnej do twarzy BIOLAVEN. Jest to rozjaśniająco-wygładzająca maseczka do zaawansowanej pielęgnacji każdego typu cery. Zawiera ekstrakt z sycylijskich białych winogron, który tworzy mieszaninę kwasów organicznych (AHA). W połączeniu z resweratrolem, kompleksem ceramidów, kwasem hialuronowym rozjaśnia i rozświetla cerę, dzięki złuszczającym właściwościom kwasów oraz spłyca istniejące zmarszczki, silnie nawilża i znacznie uelastycznia skórę twarzy, szyi i dekoltu. Maseczka maksymalnie wykorzystuje zdolności regeneracyjne, zachodzące nocą we wszystkich warstwach skóry. Systematyczne stosowanie zapewnia jej jednolity koloryt i strukturę.
Czym jest witamina C?
Wśród składników przeciwstarzeniowych na uwagę zasługuje także witamina C. Jest silnym przeciwutleniaczem. W kosmetykach występuje w różnych formach – o różnej stabilności, w różnych stężeniach. W kontakcie z powierzchnią skóry substancja ta przekształca się w kwas askorbinowy, szybko się wchłania, działając na wszystkie warstwy skóry. Pomaga w walce z przebarwieniami i niewystarczającą produkcją kolagenu. Wspomaga gojenie i walkę z trądzikiem, wzmacnia także naczynia krwionośne.
Składnik ten znaleźć można w SYLVECO serum z witaminą C. Jest to rozjaśniające serum, które dzięki wysokim stężeniom aktywnych składników redukuje proces starzenia się skóry oraz chroni przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Produkt zawiera aż 10% stabilnej olejowej postaci witaminy C – pochodnej izostearynianu askorbylu, która rozjaśnia cerę, wyrównuje koloryt i regeneruje ją, przywracając skórze zdrowy, piękny blask. Cera po użyciu pozostaje zauważalnie nawilżona, odżywiona i bardziej elastyczna.
Kiedy zacząć?
Skóra człowieka starzeje się od około 25 roku życia. Oczywiście, jest to kwestia bardzo indywidualna, ale średnio uznaje się ten właśnie wiek. Warto więc do 30-stego roku życia zacząć wykonywać prewencyjne zabiegi anty-aging. Retinol oraz kwasy są świetnym rozwiązaniem w terapii przeciwstarzeniowej. Pobudzają one fibroblasty do produkcji kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza, bardziej odżywiona oraz pełna blasku.
Pamiętajmy jednak, że każdy z nas jest inny, również w kwestii cery. Z tego wynika, że jedna osoba zabiegi takie powinna rozpocząć w wieku 30 lat, a inna w wieku 20. Reguły nie ma, jest orientacyjna granica – jednak najważniejsze jest to, aby obserwować swoją skórę i zmiany jakie w niej zachodzą, a także dbać o prawidłową pielęgnację i dobrze się odżywiać.
Czy można je łączyć?
Jeśli nasza skóra potrzebuje mocniejszej stymulacji przeciwstarzeniowej, świetnym rozwiązaniem będzie połączenie retinolu i kwasów, o ile nie istnieją indywidualne przeciwwskazania. Takie zabiegi najlepiej wykonywać pod okiem specjalisty w dziedzinie kosmetologii. Można też wykonywać je samemu, pod warunkiem, że dobrze znamy naszą skórę i jej potrzeby.
Zaawansowane zabiegi z zakresu kosmetologii są naprawdę warte uwagi, jednak nie ma sztywnych reguł co do kwestii wprowadzenia ich do naszej pielęgnacji. Niezmiernie istotne jest obserwowanie skóry i reagowanie na jej potrzeby. Nie istnieje skuteczna prewencja przeciwstarzeniowa bez regularnego stosowania kremów z filtrem. To one uchodzą za najskuteczniejsze produkty spowalaniające procesy starzenia.