Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Pielęgnacja cery suchej

Czy po umyciu twarzy odczuwasz nieprzyjemne ściągnięcie a skóra wymaga aplikacji kremu? A może to uczucie towarzyszy Ci nawet w ciągu dnia, mimo nałożenia kremu o obfitej konsystencji? Czy obserwujesz na swojej skórze łuszczący się naskórek (tzw. „suche skórki”)? Czy Twoja cera ma ziemisty koloryt? – jeśli na większość tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, prawdopodobnie jesteś posiadaczką cery suchej.

Pielęgnacja tego typu cery nie jest łatwa- kosmetyki do mycia twarzy mogą dodatkowo ją wysuszać a krem powinien być dobrany w taki sposób, by dostarczać skórze wszelkich niezbędnych substancji dla związania wody w naskórku oraz odbudowania bariery ochronnej.

Oczyszczanie

Najlepszym wyborem kosmetyku myjącego do cery suchej jest mleczko- nie narusza ono bariery ochronnej skóry a dodatkowo nawilża ją, pozostawiając przyjemnie gładką. Warto aplikować mleczko bezpośrednio na zwilżone dłonie oraz twarz i wykonać krótki masaż. Mleczka dzięki swojej gęstej konsystencji domywają nawet makijaż wodoodporny a systematyczne wykonywanie masażu opóźnia procesy starzenia się skóry, pobudza produkcję kolagenu a przez to poprawia owal twarzy i ujędrnia. Do zmycia mleczka może posłużyć nam bieżąca woda lub płatek kosmetyczny (czysty lub nasączony tonikiem- w zależności od naszych preferencji oraz potrzeb skóry). Jeśli nosisz makijaż, warto powtórzyć tę czynność by mieć pewność, że zarówno makijaż jest zmyty, jak i skóra dokładnie oczyszczona.

Wybierz mleczko dla siebie:

  1. Nawilżające mleczko do demakijażu, Vianek– zawiera w sobie olej z kiełków pszenicy oraz ekstrakt z podbiału, które wzmacniają barierę lipidową skóry. Wzmocnienie tej bariery zapobiega utracie wody z naskórka a dodatek gliceryny usprawnia jej wiązanie. Stosowanie mleczka uprzyjemnia jego świeży zapach. Mleczko pozostawia delikatny film, który szybko wnika w skórę.

  2. Odżywcze mleczko do demakijażu, Vianek– ten kosmetyk ma bardziej treściwą konsystencję niż jego nawilżający brat. W składzie znajdziemy więcej substancji uszczelniających barierę lipidową a więc olej z rokitnika, pestek moreli, miód. Po spłukaniu pozostawia na skórze minimalnie gęstszy film, zapobiegający utracie wody z naskórka. Mleczko posiada słodki zapach moreli.

  3. Arnikowe mleczko oczyszczające, Sylveco– jest to bezzapachowy, hypoalergiczny kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji problematycznych skór, nawet tych z problemami dermatologicznymi: AZS, łuszczycą, egzemą i innymi. Przy arnikowym mleczku warto wspomnieć, że jest ono inspirowane azjatycką metodą mycia twarzy olejami (Oil Cleasing Method- OCM), dlatego w jego składzie nie znajdziemy substancji powierzchniowo-czynnej a składnikiem oczyszczającym jest olej rycynowy. Olej ten nie tylko dobrze oczyszcza skórę ale dodatkowo wzmacnia i przyciemnia rzęsy oraz brwi. Dodatek arniki sprawia, że mleczko jest trafnym wyborem dla osób o cerze suchej z podtypem naczyniowym. Jest to najgęstsze, najtreściwsze mleczko w naszej ofercie, dlatego spisze się w przypadku najbardziej wymagających skór. Mleczko pozostawia na skórze film, który zapobiega utracie wody z naskórka.

Jeśli nie jesteśmy fankami mleczek i ciężko jest się nam do nich przekonać, proponuję alternatywną metodę: nawilżającą emulsję myjącą do twarzy, Vianek! Jest to kosmetyk pośredni między mleczkiem a żelem. Produkt ten jest delikatny niczym mleczko, nie pieni się ani nie daje uczucia ściągnięcia skóry, jednak po zmyciu nie pozostawia filmu. W składzie emulsji znajdziemy olej z kiełków pszenicy, który działa przeciwstarzeniowo, wzmacnia barierę lipidową naskórka, ekstrakt z lipy o działaniu łagodzącym i uszczelniającym naczynka krwionośne oraz mocznik o działaniu zmiękczającym i usprawniającym wiązanie wody w naskórku.

Warto pamiętać, że jeśli nosimy makijaż, należy go uprzednio zmyć przed zastosowaniem emulsji. Dlatego najpierw sięgamy po płyn micelarny, zmywamy nim twarz dopóki płatek kosmetyczny nie będzie czysty a dopiero potem przechodzimy do wykonania krótkiego masażu przy użyciu emulsji.

Wybierz płyn micelarny dla siebie:

  1. Lipowy płyn micelarny, Sylveco– produkt bezzapachowy, hypoalergiczny. Zmywa makijaż wodoodporny a przy tym nie szczypie w oczy. Polecany osobom o wrażliwych oczach, noszących szkła kontaktowe. Zawiera ekstrakt z lipy o działaniu łagodzącym oraz uszczelniającym naczynia krwionośne. Lipa dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne, dlatego jest polecana przy cerach trądzikowych- zmniejsza zaczerwienienia towarzyszące wypryskom, pomaga im się szybciej goić. W składzie płynu znajdziemy również aloes, który działa nawilżająco oraz przeciwtrądzikowo (dzięki niewielkiej zawartości kwasu salicylowego).

  2. Płyn micelarny, Biolaven– najmocniejszy w naszej ofercie, jednak mimo to, również delikatny dla skóry i oczu. Bez problemu domywa nawet bardzo mocno wodoodporny makijaż. W składzie znajdziemy olejek lawendowy o działaniu przeciwtrądzikowym, kojącym a także relaksującym skórę i mięśnie, co ma bardzo duże znaczenie w prewencji zmarszczek mimicznych. W płynie znajdziemy również olej z pestek winogron, który jest bogaty w polifenole (w tym resweratrol odpowiadający za zdrowotne właściwości wina) działające przeciwstarzeniowo. Olej z pestek winogron wykazuje również działanie nawilżające i wzmacniające barierę ochronną skóry. Stosowanie kosmetyku uprzyjemnia jego winogronowy zapach.

  3. Nawilżający płyn micelarny, Vianek– dzięki kompleksowi humektantów (mleczan sodu, kwas hialuronowy, mocznik, proteiny pszenicy) skutecznie wiąże wodę w naskórku, zapobiegając jej odparowaniu. Dodatek ekstraktu z robinii akacjowej działa antyoksydacyjnie, czyli opóźnia procesy starzenia się skóry. Płyn ten dokładnie zmywa makijaż, nawet wodoodporny a przy tym nie szczypie w oczy. Kosmetyk posiada delikatny i świeży zapach.

  4. Odżywczy płyn micelarny-tonik 2w1, Vianek– również skutecznie zmywa makijaż, jednak jego zadaniem jest wspomóc naturalną barierę ochronną skóry. Substancjami wzmacniającymi barierę ochronną są oleje: rokitnikowy oraz z pestek moreli a także lecytyna sojowa. W składzie płynu znajdziemy ekstrakt z nagietka i pantenol, które działają łagodząco i regenerująco na skórę. Kosmetyk posiada słodki zapach moreli, który uprzyjemnia jego stosowanie.

Czy to już koniec oczyszczania? Ależ nie! Ostatnim krokiem jest tonizacja skóry! Tonik ma na zadanie wyrównać pH skóry, dzięki czemu lepiej wchłania ona substancje aktywne, które nakładamy na nią później wraz z kremem.

Wybierz tonik dla siebie:

  1. Odżywczy płyn micelarny-tonik 2w1, Vianek– wzmacnia barierę ochronna skóry dzięki w/w olejowi rokitnikowemu, z pestek moreli oraz lecytyny sojowej. Dodatkowo działa łagodząco oraz regenerująco dzięki zawartości pantenolu i ekstraktu z nagietka. Posiada przyjemny zapach moreli. Kosmetyk aplikujemy na płatek kosmetyczny i przecieramy nim twarz.

  2. Nawilżający tonik-mgiełka, Vianek– dzięki zawartości mocznika i kwasu hialuronowego nawilża skórę na długo. Dodatkowo zawiera w składzie olej z kiełków pszenicy o działaniu przeciwstarzeniowym. Tonik ten ma bardzo lekką konsystencję, nie pozostawia filmu. Kosmetyk posiada atomizer, dlatego spryskujemy nim twarz z odpowiedniej odległości- taka forma aplikacji umożliwia zastosowanie preparatu jako mgiełki nawilżającej- można zwilżyć nią twarz w ciągu dnia, nawet mając na twarzy makijaż! Kosmetyk posiada delikatny, świeży zapach.

  3. Hibiskusowy tonik– kosmetyk bezzapachowy, hypoalergiczny. Dzięki zawartości ekstraktu z hibiskusa bogatego w witaminę C działa przeciwzmarszczkowo, nadaje cerze promienny koloryt oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Dodatek ekstraktu z aloesu działa nawilżająco, przeciwtrądzikowo (ponieważ zawiera niewielką ilość kwasu salicylowego) oraz nadaje kosmetykowi żelową konsystencję. Produkt wklepujemy w twarz przy pomocy dłoni.

A czym kierować się przy wyborze kremu?

Odpowiedni krem dla cery suchej powinien zawierać:

humektanty, które pomagają wiązać wodę w naskórku, np. ekstrakt z aloesu, kwas hialuronowy, glicerynę, mocznik, mleczan sodu;

emolienty, które wzmacniają barierę ochronną skóry, a tym samym zapobiegają utracie wody z naskórka. Dodatkowo emolienty pozostawiają skórę gładką i promienną. Emolientami są wszystkie oleje a także alkohol cetylowy, stearynian glicerolu, kwas stearynowy, oleinian glicerolu- substancje bezpieczne, zezwolone do stosowania w kosmetykach naturalnych przez standard COSMOS.

Cery suche zdecydowanie różnią się od siebie- mimo podobnych reakcji skóry na czynniki zewnętrzne czy kosmetyki. Nie każda cera sucha będzie całkowicie wchłaniać tłuste konsystencje, dlatego ważne jest określenie stopnia suchości skóry.

Zazwyczaj cery osób młodych pretendowanych do bycia cerą suchą preferują lżejsze konsystencje kosmetyków, jednak bogate w substancje nawilżające i wzmacniające. W przeciwnym wypadku mimo stosowania kremów pojawiają się suche skórki oraz uczucie ściągnięcia w ciągu dnia. W przypadku takich cer serdecznie polecam serię nawilżającą Vianek lub lekki krem brzozowy Sylveco.

Cery suche osób w wieku dojrzałym charakteryzują się znacznie zmniejszoną aktywnością pracy gruczołów łojowych. Dlatego oprócz substancji nawilżających, powinny zadbać o skuteczne wzmocnienie bariery lipidowej skóry. Jeśli nasza cera potrzebuje odbudowania warstwy ochronnej, ale przy tym nie toleruje tłustych konsystencji, wybierz wersję odżywczą Vianek. Jeśli skóra wymaga naprawdę dużej dawki nawilżenia oraz natłuszczenia, warto sięgnąć po serię brzozową Sylveco– wersję lekką stosować na dzień, by na długo nawilżyć skórę a wersję „z betuliną” – na noc, by dostarczyć jej więcej substancji regenerujących i odżywczych.

Natomiast w przypadku bardzo wymagających skór- skrajnie suchych, pergaminowych, zmienionych chorobowo przez leki, dermatozy takie jak egzema, łuszczyca, AZS warto sięgnąć po krem brzozowy z betuliną i stosować go zarówno rano jak i wieczorem. Mimo treściwej konsystencji, będzie dobrze się wchłaniał i pozostawiał uczucie komfortu na długo.

Jak wzbogacić pielęgnację skóry suchej?

1x w tygodniu należy zastosować peeling. Złuszczy on martwe komórki naskórka przez co składniki aktywne z kosmetyków będą miały szansę wniknąć głęboko w skórę i działać. Peeling będzie zapobiegał pojawianiu się nieestetycznych, złuszczających miejsc, „suchych skórek”.

Wybierz peeling dla siebie:

  1. Peeling wygładzający, Sylveco– drobnoziarnisty, wykonany na bazie oleju palmowego i słonecznikowego, które odbudują warstwę ochronną skóry oraz odpowiednio ją nawilżą. Peeling posiada bardzo przyjemny, cytrusowy zapach werbeny egzotycznej, która rozgrzewa skórę a przez to przyspiesza wchłanianie substancji aktywnych z peelingu do skóry. Działanie rozgrzewające nie jest wskazane przy podtypie naczyniowym cery, dlatego jeśli borykacie się z takim problemem, sięgnijcie po…

  2. Peeling enzymatyczny, Sylveco! W jego składzie znajdziemy bromelainę oraz papainę, enzymy, które rozpuszczają wiązania pomiędzy komórkami naskórka umożliwiając jego złuszczenie. Enzymy te są nieaktywne w fazie tłuszczowej, dlatego nasz peeling posiada treściwą konsystencję, niczym masło. Nakładamy go na zwilżoną skórę twarzy i dopiero w kontakcie z wodą, enzymy uaktywniają się. Peeling nie powoduje podrażnień, zaczerwienień a dzięki olejkowi z geranium wzmacnia naczynia krwionośne.

  3. Odżywcza maseczka-peeling, Vianek będzie dobrym wyborem dla osób preferujących gruboziarniste formuły peelingów. Po wykonaniu krótkiego masażu warto pozostawić produkt na twarzy, by zadziałał niczym maseczka. Dzięki zwartości oleju rokitnikowego, sojowego, z pestek moreli oraz maseł: awokado, shea i kakaowego wzmacnia barierę ochronną skóry, mocno nawilża i odżywia cerę.

To już wszystko, co powinny wiedzieć posiadaczki cer suchych. Pielęgnacja wg powyższych wskazówek zapewni poprawę stanu skóry. By zapewnić sobie maksimum efektów warto zadbać o odpowiednią dietę, suplementację olejami oraz wypijanie odpowiedniej ilości wody.

Opracowanie: Mgr kosm. Agnieszka Pindel

Kosmetyki do pielęgnacji cery suchej

4.98/5
(42)

26,00

4.95/5
(22)

27,00

4.93/5
(28)

46,00

5.00/5
(7)

28,00

4.95/5
(22)

46,00

4.98/5
(41)

38,00

4.52/5
(21)

47,00

4.92/5
(24)

46,00

5.00/5
(1)

42,00

4.94/5
(18)

25,00

5.00/5
(31)

26,00

5.00/5
(1)

32,00

5.00/5
(17)

43,00

5.00/5
(17)

50,00

4.93/5
(54)

56,00

Scroll to Top