Czy wiesz, że skóra męska ma taką samą budowę jak skóra płci pięknej? Mimo to, różni się znacząco pod względem spełnianych funkcji oraz fizjologii. Jak więc prawidłowo ją pielęgnować, aby dostarczyć jej wszystkiego, co najlepsze?
Budowa skóry
Skóra męska uznawana jest za bardziej odporną, z bardziej rozwiniętym układem immunologicznym od skóry żeńskiej. Ma więcej włókien kolagenowych, jest więc mocniej napięta, ma natomiast mniej elastyny. Jest grubsza, co powoduje silniejszą ochronę mechaniczną przed czynnikami zewnętrznymi np. wiatrem czy mrozem oraz przed promieniowaniem UV, które jest jednym z głównych czynników powodujących szybsze starzenie się skóry. Skóra mężczyzn starzeje się więc wolniej. Zmarszczki pojawiają się później, są natomiast głębsze w porównaniu z kobiecymi.
Owłosienie
Za sprawą hormonów: androgenów i testosteronu, które stymulują wzrost mieszków włosowych, mężczyźni posiadają więcej włosów oraz na większej powierzchni ciała. One również chronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.
Sebum
Większa aktywność i ilość gruczołów łojowych powoduje wydzielanie sporej ilości łoju, co wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Jednocześnie większa ilość produkowanego sebum sprawia, że płeć ta ma częstsze problemy z trądzikiem, zaskórnikami czy łojotokowymi chorobami skóry.
Problemy skórne z męskiego punktu widzenia
Cera mężczyzn jest tak samo narażona na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, jak skóra kobiet. Aby była w dobrej kondycji, należy więc o nią dbać. Najważniejszym etapem prawidłowej pielęgnacji jest rozpoznanie typu cery i jej potrzeb. U mężczyzn najczęściej rozpoznaje się cerę tłustą, z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, choć zdarzają się również przypadki cer suchych, wrażliwych czy mieszanych. Aby pomóc cerze męskiej należy wykonywać wszystkie niezbędne etapy pielęgnacji porannej i wieczornej.
Prawidłowa pielęgnacja cery męskiej
Poranny rytuał powinien rozpoczynać się od dokładnego umycia twarzy odpowiednim produktem oczyszczającym. W przypadku cery mieszanej, tłustej lub trądzikowej polecamy VIANEK normalizujący żel myjący do twarzy lub DUETUS żel do mycia twarzy. W przypadku skóry suchej, bardziej wrażliwej polecamy ALOEOSOVE żel myjący do twarzy lub VIANEK nawilżającą emulsję. Następnym krokiem pielęgnacyjnym jest tonik np. DUETUS tonik do twarzy, który przywraca właściwy poziom pH skóry oraz ułatwia wnikanie składników aktywnych. Na koniec należy nałożyć krem na dzień, który jest lekki, matuje i reguluje ilość wydzielanego łoju – DUETUS krem do twarzy na dzień. Warto pamiętać również o kremie z filtrem UV.
Wieczorna pielęgnacja powinna uwzględniać krem na noc o bogatszej konsystencji, silnych właściwościach regenerujących np. DUETUS krem do twarzy na noc lub VIANEK normalizujący krem do twarzy na noc. Raz w tygodniu dobrze jest wykonać odpowiednio dobrany peeling (w przypadku cer tłustych, trądzikowych polecamy VIANEK normalizujący peeling do twarzy, a w przypadku tych bardziej wrażliwych i suchych – BIOLAVEN peeling enzymatyczny) oraz maseczkę na twarz (DUETUS Maseczka do twarzy). Warto stosować też preparaty łagodzące, które są skuteczne w przypadku częstych podrażnień po goleniu. Należy też pamiętać o stosowaniu maszynki jednorazowej wyłącznie jeden raz, a przy stosowaniu golarek – istotna jest ich dezynfekcja. Przy usuwaniu zarostu powinno się używać pianki do golenia o właściwościach zmiękczających włos oraz łagodzących podrażnienia skóry.
Zadbana skóra w dzisiejszych czasach nie jest wyłącznie domeną kobiet. Bezsprzecznie, skóra męska, tak samo jak kobieca – potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, aby wyglądać zdrowo, ładnie i promiennie. Coraz więcej panów dostrzega, że schludny wygląd przyczynia się do sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.