Charakterystyczne zaczerwienienia na twarzy, czerwone rumieńce to efekt płytkiego unaczynienia, typowego dla osób o cienkiej, jasnej i wrażliwej skórze. Problem rozszerzonych naczynek dotyczy coraz więcej osób, głównie kobiet, związane jest to bowiem z wysokim poziomem estrogenów, które wpływają rozkurczająco na ścianki naczyń krwionośnych. W tym wpisie dowiesz się, w jaki sposób pielęgnować skórę naczynkową.
Naczynka pod kontrolą – wstęp
W ich powstawaniu duże znaczenie mają również predyspozycje genetyczne oraz nadciśnienie tętnicze. Słabe ścianki naczyń krwionośnych, pod wpływem intensywnych bodźców, pękają i pojawiają się głównie w okolicach płatków nosa, na policzkach i brodzie, a także szyi i dekolcie. Co szkodzi naczynkom i jak je chronić? Szkodliwe dla skóry naczynkowej są gwałtowne zmiany temperatury, nie lubi ona wiatru, mrozu, dużych różnic temperatur. Reagują na saunę, gorące kąpiele oraz na przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Również promieniowanie UV ma wpływ na włókna kolagenowe, z których zbudowane są ściany naczyń – osłabia je, powodując że stają się kruche. Skóra naczyniowa nie znosi dymu papierosowego, który niszczy wiązania witaminy C – wzmacnia ona bowiem ścianki naczyń. Związki zawarte w używkach (mocna kawa, herbata, alkohol) i ostrych przyprawach rozszerzają naczynia krwionośne, powodując że pojawia się rumień, a ścianki naczyń zostają uszkodzone.
Naczynka pod kontrolą – Jak pielęgnować skórę naczynkową?
Skóra wrażliwa starzeje się szybciej. Wrażliwy naskórek szybciej chłonie toksyczne substancje, co wpływa na powstawanie w komórkach grupy wolnych rodników, które osłabiają warstwy skóry. Mycie skóry naczynkowej powinno być bardzo delikatne. Należy unikać długiego tarcia i ucisku. Do demakijażu najlepiej używać płynów micelarnych przeznaczonych do tego typu skóry. Pamiętajmy, by unikać chlorowanej wody, do mycia najlepiej używać mineralnej lub przegotowanej. Jeżeli peeling to tylko enzymatyczny, który rozpuszcza martwe komórki – ten mechaniczny działa zbyt drażniąco. Najlepsze do nawilżania skóry z naczynkami będą kremy hipoalergiczne, bezzapachowe i pozbawione wszelkich drażniących składników. Bardzo dobrze jeżeli w ich składzie znajdą się witaminy C, K i E oraz wyciągi roślinne, które skutecznie zmniejszają obrzęk i maskują zaczerwienienia.
Do roślin, które korzystnie wpływają na naczynka zaliczamy:
- Kasztanowiec – zawiera w swoim składzie saponiny, które wykazują działanie przeciwzapalne
- Miłorząb japoński – bioflawonoidy w nim zawarte powodują wzmocnienie naczyń i działają uszczelniająco.
- Arnika górska – wzmacnia ściany naczyń włosowatych oraz działa przeciwzapalnie.
- Oczar wirginijski – wykazuje działanie kojące na zaczerwienienia.
- Ruszczyk kolczasty – flawonoidy i saponiny znajdujące się w jego składzie zwiększają elastyczność ścianek, działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
- Algi morskie – to bogactwo witamin i mikroelementów. Działają wzmacniająco i nawilżająco
Korzystnie działa również Panthenol, alantoina, które wzmacniają barierę ochronną skóry i łagodzą rumień.
Naczynka pod kontrolą – Odpowiednia dieta
Nie każda dieta jest odpowiednia dla cery naczynkowej. Powinna ona zawierać składniki wzmacniające ściany naczyń i działające przeciwkrwotocznie. Warto więc w większych ilościach spożywać owoce cytrusowe, które zawierają duże ilości witaminy C i beta karotenu. Witaminę tę znajdziemy w natce pietruszki, papryce oraz kiszonej kapuście, beta karoten zaś w marchwi i brokułach. Ważną witaminą jest także witamina K, występuje ona w zielonych warzywach – szczególnie ich liściach. Bogatym jej źródłem jest więc jarmuż, sałata i szpinak. Znaleźć ją możemy również w produktach pochodzenia zwierzęcego: wątrobie wołowej, jajach, serach żółtych. Bardzo dobrze na naczynia krwionośne wpływa także rutyna – flawonoid mający właściwości uszczelniające – występuje w aronii, brukselce, kaparach i w wiosennym szczawiu. W diecie powinny znaleźć się również produkty bogate w dwa ważne dla skóry naczyniowej pierwiastki: wapń i cynk. Ten pierwszy, odpowiedzialny jest za prawidłową pobudliwość nerwową i mięśniową oraz wspomaganie witaminy C w budowie silnych włókien kolagenowych tkanki łącznej. Bogatym źródłem pierwiastka są produkty mleczne; sery i jogurty, warzywa (kalarepa i brokuły) oraz nasiona i orzechy: siemię lniane i migdały. Niedobór cynku może mieć wpływ na rozszerzanie naczynek a co za tym idzie powstawanie kłopotliwych rumieńców. Dbajmy więc, by nie zabrakło go w naszym jadłospisie. Cynk znajdziemy m.in w pełnoziarnistych produktach zbożowych, rybach, nasionach dyni i słonecznika, otrębach pszennych, kiełkach pszenicy, a także w cebuli i czosnku. Dodatkowo warto stosować suplementację witamin z grupy B szczególnie wit. B2, PP. Należy też łykać kapsułki z olejem z ogórecznika, który zmniejsza zaczerwienienie skóry i zapobiega powstawaniu nowych pajączków, dodatkowo nawilża skórę od wewnątrz. Warto też pić ziołowe herbatki, np. z fiołka trójbarwnego, dziurawca i skrzypu, zawiera on bowiem związki krzemu mające działanie uszczelniające.
51,99zł
🔥 15% rabatu z kodem BW15
51,99zł Original price was: 51,99zł.38,99złCurrent price is: 38,99zł.
37,99zł
🔥 15% rabatu z kodem BW15
37,99zł
🔥 15% rabatu z kodem BW15
39,99zł
🔥 15% rabatu z kodem BW15
29,99zł
🔥 15% rabatu z kodem BW15