Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Tajemnice szamponu: Jak poprawnie myć włosy 

Czyste, zadbane włosy są ważnym elementem naszego wyglądu. Myjemy je tak często, że właściwie przestajemy zwracać uwagę na sposób, w jaki to robimy. Niewiele osób wie, że poprawne mycie włosów przyczynia się do utrzymania ich w dobrej kondycji. W kontekście szamponu pisaliśmy już o tym, co właściwie sprawia, że działa skutecznie i jak dobrać go do potrzeb skóry głowy. Ale czy wiesz, jak poprawnie myć włosy? 

Najczęściej popełniane błędy podczas mycia włosów 

Podczas mycia włosów często nieświadomie popełniamy pewne błędy, które mogą wpływać negatywnie na kondycję i wygląd naszych włosów. Oto kilka najbardziej powszechnych błędów, popełnianych podczas mycia:

  • Używanie zbyt gorącej wody – wysoka temperatura wody może prowadzić do wysuszania włosów, a nawet poparzeń skóry głowy.
  • Przesadne użycie szamponu do włosów – tendencja do nakładania zbyt dużej ilości szamponu jest dość powszechna. Kosmetyk nałożony w zbyt dużej ilości może utrudniać spłukiwanie i w rezultacie – obciążać włosy.
  • Niewłaściwa aplikacja szamponu – często szampon nakładamy jedynie na włosy, pomijając skórę głowy. A to właśnie na myciu skóry głowy powinniśmy skupić się najbardziej
  • Szarpanie i plątanie włosów – to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Kołtunienie włosów nie tylko pogarsza ich stan, ale także utrudnia aplikowanie odżywek i rozczesywanie włosów po myciu.
  • Niedokładne spłukiwanie piany – pozostawiony na włosach szampon powoduje zlepianie i strączkowanie się włosów.
  • Zbyt mocne tarcie i zawijanie włosów w ręcznik – zbyt energiczne tarcie włosów ręcznikiem po myciu prowadzi do łamania włosów, a pozostawiony na głowie na wiele godzin prowadzi do przetłuszczania i łupieżu.

Jak poprawnie myć włosy?

Być może wydaje Ci się to banalne, bo przecież robisz to kilka razy w tygodniu, albo nawet codziennie. Ale czy na pewno poprawnie myjesz włosy? Metod oczyszczania włosów jest wiele – mycie odżywką, metoda OMO, metoda kubeczkowa… można się pogubić. Dlatego zanim zaczniesz eksperymentować, zacznij od podstawowej techniki mycia włosów, czyli, po prostu – mycia włosów szamponem. Pamiętaj, żeby wybrać odpowiedni szampon dla siebie – u niektórych lepiej sprawdzają się delikatne szampony, u innych nieco mocniejsze. W dobraniu odpowiedniego szamponu pomogą Ci nasze poprzednie wpisy z włosowej serii – o tym, jakie są potrzeby skóry głowy i o składnikach i działaniu szamponu.

Jak prawidłowo myć włosy krok po kroku?

Krok 1: Dokładnie rozczesz włosy

Zanim zaczniesz oczyszczać włosy, dokładnie je rozczesz. Unikniesz w ten sposób plątania włosów podczas kąpieli. Ułatwi Ci to także dokładną aplikację szamponu.

Krok 2: Zwilż włosy i skórę głowy

Dokładnie zwilż włosy i skórę głowy. Pamiętaj, aby traktować włosy ciepłą wodą – nie gorącą i nie lodowatą! Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura wody może źle wpłynąć na skórę głowy, gruczoły łojowe, a nawet prowadzić do poparzeń. Odbije się to także na kondycji Twoich włosów.

Krok 3: Mycie szamponem

Jeśli do tej pory Twoje mycie kończyło się na chaotycznym wcieraniu szamponu we włosy, koniecznie pozbądź się tego nawyku. Kluczem jest dokładne umycie skóry głowy – to tam gromadzi się najwięcej zabrudzeń, martwy naskórek i nadmiar sebum. Szampon rozprowadź na dłoniach, a następnie delikatnie wmasuj w skórę głowy – nie drap skóry, możesz ją w ten sposób uszkodzić. Czy rozcieńczanie szamponu jest konieczne? Nie zawsze. Ułatwia jednak aplikację i sprawia, że kosmetyk dociera do każdego zakamarka skóry. Ta metoda sprawdza się także u osób o wrażliwej skórze głowy – pomaga uniknąć podrażnień. Pamiętaj, że mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia i urazy, dlatego podczas mycia unikaj szarpania ich i mocnego pocierania. Skup się na myciu skóry głowy, piana wytworzona przez szampon oczyści Twoje włosy z zabrudzeń podczas spłukiwania.

Krok 4: Drugie mycie

Czy trzeba myć włosy więcej niż raz? Nie! Jeśli po pierwszym myciu czujesz, że Twoje włosy i skóra głowy są odpowiednio oczyszczone (skóra głowy jest wyraźnie odświeżona, a włosy delikatnie “skrzypią”), możesz pominąć ten krok. Dwuetapowe mycie sprawdza się u osób z przetłuszczającymi się włosami czy łupieżem. Pierwsze mycie oczyszcza włosy, a drugie domywa resztki zanieczyszczeń i spełnia funkcje pielęgnacyjne. W drugim etapie mycia warto pozostawić szampon na skórze głowy na kilka minut, aby składniki aktywne zawarte w szamponie mogły przeniknąć do głębszych warstw skóry.

Krok 5: Dokładnie spłucz szampon

Dokładnie spłucz włosy i skórę głowy dużą ilością delikatnie ciepłej wody. Możesz wykonać spłukiwanie chłodną wodą – domknie łuski włosów i sprawi, że będą bardziej gładkie.

Jak często myć włosy?

Codzienne mycie włosów często uznawane jest za niezdrowe, zbyt rzadkie może natomiast powodować, że skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza, a nasza fryzura wygląda nieestetycznie. Zatem jak często można myć włosy? Odpowiedź jest prosta – tak często, jak tego wymagają. Dla niektórych mycie włosów raz w tygodniu jest wystarczające, dla innych codzienne mycie włosów jest nieodłącznym elementem pielęgnacji. Ważne, by obserwować stan skóry głowy i reagować na aktualne potrzeby włosów.

Prawidłowe mycie włosów jest kluczem do pięknej, zadbanej fryzury. Jeśli zdarzało Ci się popełniać któryś z wymienionych przez nas błędów, koniecznie zmień swoje nawyki. Choć niektóre wskazówki dotyczące poprawnego mycia włosów wydają się banalne, mogą całkowicie odmienić Twoją pielęgnację!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Temat świadomej pielęgnacji staje się coraz bardziej powszechny. Podczas zakupów nie sięgamy już po przypadkowe kremy z półek sklepowych, a dokładnie analizujemy składy kosmetyków, szukając...
Pielęgnacja naturalna
Z radością ogłaszamy, że do rodziny ALOESOVE dołączają dwie nowe linie kosmetyków naturalnych, które zrewolucjonizują codzienną pielęgnację twarzy – ALOESOVE Pink&Blue. Wprowadzając na rynek dwie...
Pielęgnacja naturalna
Choć coraz więcej osób, w poszukiwaniu naturalnych i skutecznych metod wzmacniania oraz przyspieszania porostu włosów, sięga po wcierkę do skóry głowy, wciąż jest to niedoceniany...
Scroll to Top