Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

PIELĘGNACJA CERY TŁUSTEJ Z SYLVECO

Nadmiar sebum, częste błyszczenie, rozszerzone pory, powracające zmiany skórne – brzmi znajomo? Jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej mamy dla Ciebie poradnik pielęgnacyjny, dzięki któremu dowiesz się jakie produkty powinny zagościć w Twojej kosmetyczce, a także nawyki – w Twojej pielęgnacyjnej rutynie.

Cera tłusta, czyli jaka

Problematyczna – to nie bez powodu jedno z najbardziej popularnych określeń cery tłustej, której nieobce są widoczne zaskórniki, nadmiar sebum, częste błyszczenie, rozszerzone pory i powracające zmiany skórne. Jeżeli jesteś posiadaczką cery tłustej, uspokajamy: ten typ skóry ma także swoje zalety: jest odporna na działanie wiatru i mrozu, dobrze toleruje wodę i mydło, a jej właścicielki dłużej cieszą się gładką skórą, bez zmarszczek, gdyż w okresie starzenia nie wysusza się. Na prawidłową pielęgnację cery tłustej wpływ ma zarówno wybór odpowiednich produktów, jak również ich składy INCI. Nieodpowiedni dla cery tłustej skład kosmetyku może znacznie pogorszyć jej stan i mowa tutaj o substancjach zapychających, które tworzą na skórze nieprzepuszczalną powłokę, utrudniającą wymianę naskórka, co wpływa bezpośrednio na pojawianie się niedoskonałości. Są to: Parafina (Paraffinum (liquidum), Mineral Oil), Wazelina (Petrolatum), Silikony (substancje, których nazwy kończą się na -thicone, np. dimethicone lub -siloxane, np. cyclopentasiloxane). Mimo że cera tłusta najczęściej jest odporna na czynniki zewnętrzne, stosowanie kosmetyków z substancjami drażniącymi w składzie, wpłynie na nadprodukcję sebum, a co za tym idzie, poskutkuje wysypem wyprysków, zaskórników i wągrów. Sprawdzając skład kosmetyków, wystrzegaj się więc takich substancji jak: PEG, PPG, Glikole (propylene glycol, butylene glycol itp.), Etanol (alcohol (denat.), ethanol, DRF alcohol, grain alcohol), SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate) oraz ich pochodne: ALS (Ammonium Lauryl Sulfate), SMS (Sodium Myreth Sulfate), SCS (Sodium Coco-Sulfate), MLS (Magnesium Laureth Sulfate).

Pielęgnacja cery tłustej

Oczyszczanie

W przypadku cery tłustej i trądzikowej kluczową rolę odgrywa dokładne oczyszczanie cery. Nie myl jednak dokładności i skrupulatności z nadgorliwością i wystrzegaj się zbyt mocnych kosmetyków myjących (i zbyt mocnego pocierania twarzy). Jak najłatwiej rozpoznać, że kosmetyk działa na skórę zbyt agresywnie? Jeśli po umyciu twarzy masz uczucie ściągnięcia skóry i czujesz potrzebę natychmiastowej aplikacji kremu, to właśnie znak, że produkt wypłukał lipidy z warstwy ochronnej skóry, a to z kolei uruchomiło reakcję obronną cery, jaką jest wzmożone wydzielanie sebum. Wieczorny demakijaż zacznij od płynu micelarnego, np. BIOLAVEN z olejkiem eterycznym z lawendy, który działa przeciwtrądzikowo oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Jeśli chociaż trochę interesujesz się tematyką pielęgnacji i wszechobecnym trendem #skincare z pewnością wiesz, że samo zmycie makijażu płynem micelarnym nie jest wystarczające, a tego typu kosmetyk nie jest w stanie oczyścić porów skóry. W tym celu sięgnij po żel, np. SYLVECO rumiankowy żel do mycia twarzy, który zawiera 2% kwasu salicylowego, czyli bezpieczną dla skóry ilość (nie wysuszy cery ani nie wywoła jej łuszczenia), przy czym skutecznie oczyści skórę, zmniejszając niedoskonałości. Pamiętaj, że istotnym etapem mycia twarzy jest masowanie cery: właśnie wtedy, pod wpływem ciepła, otwierają się pory, więc kosmetyk myjący ma szansę oczyścić ich zawartość. Nie stosuj żelu bezpośrednio na makijaż, ponieważ uniemożliwi to dogłębne oczyszczenie cery. Pamiętaj także, by żel stosować również rano, biorąc pod uwagę fakt, że skóra nocą także produkuje sebum.

Tonizacja

Nie pomijaj tonizacji pamiętając, że funkcją toniku jest wyrównanie pH skóry, a prawidłowe pH umożliwia skuteczną ochronę przed rozwojem bakterii na skórze – w tym również Propionibacterium acnes, które są odpowiedzialne za rozwój zmian trądzikowych. Odpowiednim wyborem będzie np. DUETUS tonik do twarzy z ekstraktem z ziela z pięciornika gęsiego o właściwościach regulujących wydzielanie sebum.

Nawilżanie i odżywianie

Ostatnim krokiem w codziennej pielęgnacji jest aplikacja kremu: w przypadku cery tłustej odpowiednim wyborem będzie SYLVECO lekki krem nagietkowy oraz SYLVECO krem brzozowo-nagietkowy z betuliną – nagietek regeneruje skórę a dzięki temu pomaga zmianom trądzikowym szybciej się zagoić. Zapobiega także nawrotom niedoskonałości, a ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych (wpływa na zmniejszenie łojotoku i zwężenie porów). Dodatkowo w kremach tych znajduje się również ekstrakt z kory brzozy, który działa przeciwtrądzikowo oraz mocno nawilżająco. Brzoza rozjaśnia także przebarwienia pozostałe po trądziku. Często popełnianym przez osoby o cerze tłustej trądzikowej błędem jest brak nakładania kremu na dzień w obawie przed nadmiernym przetłuszczaniem się cery. Niestety, takie działanie tylko wzmaga pracę gruczołów łojowych, rozszerzenie porów i pojawianie się niedoskonałości – samo umycie twarzy (bez nałożenia kosmetyku, który będzie nas chronił przed czynnikami zewnętrznymi), poskutkuje tym, że cera sama będzie produkowała powłokę chroniącą przed uciekaniem wody z naskórka, słońcem, wiatrem, mrozem, produkując nadmiar sebum. Aplikacja kremu więc, nawet takiego o lekkiej konsystencji, wpłynie na regulację pracy gruczołów łojowych, zmniejszenie przetłuszczania cery.

Peeling twarzy

Warto wzbogacić także pielęgnację, raz w tygodniu stosując peeling, np. SYLVECO oczyszczający peeling do twarzy, który zawiera drzewo herbaciane, zmniejszające wypryski oraz łojotok. Dodatek skrzypu polnego wzmacnia cerę, przez co ta lepiej toleruje czynniki zewnętrzne. Peeling pomoże także złuszczyć martwe komórki naskórka, które zapychają pory i powodują wypryski, zaskórniki czy wągry. Jeśli borykasz się z aktywnym, ropnym trądzikiem lub trądzikiem różowatym, sięgnij po peeling enzymatyczny. Jeśli wypryski są pojedyncze, nie towarzyszy im stan zapalny (mocne zaczerwienienie) lub Twoim problemem są zaskórniki, wągry, łojotok, wybierz peeling ziarnisty. Pamiętaj jednak, że zbyt częste używanie peelingu lub używanie zbyt mocnego, będzie prowadziło do sytuacji, w której zamiast złuszczać martwe komórki naskórka, podrażnisz jego żywą warstwę, natomiast każde podrażnienie cery tłustej będzie wzmagało przetłuszczanie cery i pojawianie się niedoskonałości.

Uzupełnij codzienną pielęgnację o…

Wiemy, że pielęgnacja cery tłustej nie należy do najłatwiejszych i często wymaga wsparcia indywidualnie dobranymi produktami, a nawet kuracjami dermatologicznymi. Jeśli jednak i te zawodzą, warto mieć na uwadze fakt, że zmiany trądzikowe oraz łojotok skóry mogą być także objawem poważniejszych schorzeń. W przypadku uporczywych problemów z cerą warto zweryfikować swoją dietę wykonać badania hormonalne, a także poddać się badaniu wątroby, żołądka, jelit. Trądzik często mylony jest z nużycą, warto poprosić dermatologa o wykonanie odpowiednich badań. Niezależnie od przyczyny trądziku i łojotoku, należy także zadbać o odpowiednią pielęgnację cery, ponieważ wspomoże leczenie oraz zapobiegnie pogorszeniu się zmian, czy też powstaniu blizn. Sięgaj po sprawdzone, dedykowane Twojemu typowi cery składniki – np. VIANEK seria normalizująca z ekstraktem z kory wierzby (właściwości zwężające pory i regulujących pracę gruczołów łojowych), kwasem salicylowym (właściwości oczyszczające i odblokowujące pory), olejkiem eukaliptusowym (przyspiesza gojenie się wyprysków, zapobiega ich ponownemu pojawieniu się), skrzypem polnym (reguluje pracę gruczołów łojowych oraz wzmacnia skórę), aloesem (właściwości nawilżające i zmniejszające wypryski, normalizujące pracę gruczołów łojowych), kwasem jabłkowym (reguluje pracę gruczołów łojowych, pomaga goić się wypryskom), siarką (przyspiesza regenerację i odnowę skóry a przez to pomaga szybko zagoić wypryski), witaminą B3 (rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe i zmniejsza łojotok). Ponadto, posiadaczkom cer dojrzałych, ale wciąż borykających się z trądzikiem lub łojotokiem oraz osobom zmagającym się z trądzikiem różowatym, polecamy przyjrzeć się bliżej kosmetykom z rokitnikiem. Olej z rokitnika zawiera karotenoidy (stąd jego charakterystyczny, pomarańczowy kolor), które przekształcają się w skórze w witaminę A, która działa regulująco na pracę gruczołów łojowych, pomaga goić zmiany trądzikowe, ale także zmniejsza szorstkość skóry i płytkie zmarszczki. Znajdziesz je także w ofercie naszego sklepu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Temat świadomej pielęgnacji staje się coraz bardziej powszechny. Podczas zakupów nie sięgamy już po przypadkowe kremy z półek sklepowych, a dokładnie analizujemy składy kosmetyków, szukając...
Pielęgnacja naturalna
Z radością ogłaszamy, że do rodziny ALOESOVE dołączają dwie nowe linie kosmetyków naturalnych, które zrewolucjonizują codzienną pielęgnację twarzy – ALOESOVE Pink&Blue. Wprowadzając na rynek dwie...
Pielęgnacja naturalna
Choć coraz więcej osób, w poszukiwaniu naturalnych i skutecznych metod wzmacniania oraz przyspieszania porostu włosów, sięga po wcierkę do skóry głowy, wciąż jest to niedoceniany...
Scroll to Top