Nowy rok to doskonała okazja do postawienia przed sobą nowych pielęgnacyjnych wyzwań! Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest zapuszczenie lśniących, zdrowych i długich włosów. Hodowanie bujnej czupryny to proces, który wymaga czasu, zaangażowania i… cierpliwości. Kolejne etapy zapuszczania włosów mogą być wyjątkowo frustrujące, a etap przejściowy między obecną fryzurą (która nie do końca nam się podoba), a wymarzoną długością czasami trwa w nieskończoność. Na szczęście znamy kilka sposobów na szybkie zapuszczanie włosów. Dziś podpowiemy Ci, co zrobić, żeby Twoje marzenie o długich włosach ziściło się w tym roku. Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Ci wytrwać w postanowieniu, a zapuszczanie włosów stanie się dla Ciebie prawdziwą przyjemnością!
Jak długo trwa zapuszczanie włosów?
Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest prosta i jednoznaczna. Tempo wzrostu włosów to dość indywidualna kwestia, która zależy od wieku, genetyki, naszych codziennych nawyków, diety i wielu innych czynników. Istnieją jednak statystyki dotyczące tempa wzrostu włosów w określonych interwałach czasowych. Średnio nasze włosy zwiększają swoją długość o około 1 cm na miesiąc, co oznacza, że w ciągu roku mogą urosnąć o około 12 cm. Warto jednak pamiętać, że tempo wzrostu włosów może spowalniać wiele czynników. Zły stan zdrowia, jakość powietrza, wody i środowiska oraz zła kondycja włosów mogą sprawiać, że zapuszczanie trwa znacznie dłużej. Istnieją jednak metody gwarantujące znacznie szybszy wzrost włosów. Zapuszczanie warto rozpocząć od zrozumienia ich naturalnego cyklu wzrostu.
Cykl wzrostu włosa
Aby zrozumieć, od czego zależy tempo wzrostu włosów, warto poznać ich strukturę i zgłębić cykl ich życia. Każdy włos rozwija się z mieszka włosowego, składającego się z trzech głównych części: cebulki, w której włosy rosną, gruczołu łojowego, który produkuje sebum odpowiedzialne za nawilżanie włosów i skóry głowy oraz łodygi, czyli widocznej części włosa. Przeciętny człowiek na skórze głowy ma około 100 000 mieszków włosowych, co częściowo determinuje gęstość włosów. Cykl wzrostu włosa składa się z trzech faz i jest procesem niezsynchronizowanym. Oznacza to, że wszystkie ludzkie włosy nie znajdują się jednocześnie w tej samej fazie wzrostu, dzięki czemu nie liniejemy jak niektóre zwierzęta. Każdy ludzki włos rośnie niezależnie, co skutkuje równomiernym owłosieniem. W trakcie życia człowieka cykl wzrostu włosa powtarza się wielokrotnie i choć długość jego trwania jest indywidualną kwestią, kolejność faz życia włosa jest zawsze taka sama:
- Faza anagenu – czyli faza wzrostu, która trwa od dwóch do siedmiu lat. To właśnie podczas tej fazy włosy wyrastają z cebulki. Długość fazy anagenu wpływa bezpośrednio na to, ile centymetrów włosów mieszki wyhodują w ciągu roku – im krótsza faza, tym trudniej będzie nam zapuścić długie włosy.
- Faza katagenu – to krótka faza przejściowa, podczas której mieszek włosowy się kurczy, a tempo wzrostu włosów spada.
- Faza telogenu – inaczej zwana fazą spoczynku. Wtedy łodyga włosa odpoczywa, podczas gdy pod nią rośnie nowy włos.
- Faza egzogenu – to wtedy łodyga włosa wypada, a mieszek włosowy wraca do pierwszej fazy. Wypadanie włosów jest naturalnym procesem (o ile nie jest zbyt intensywne). Szacuje się, że codziennie gubimy od około 50 do 100 włosów.
W trakcie życia mieszek włosowy przechodzi średnio 25-30 cykli. Oznacza to, że proces wzrostu włosa trwa na naszej skórze głowy bezustannie, a by zachować gęste, długie włosy należy dbać o nie systematycznie, również wtedy, gdy już osiągniemy swoją wymarzoną długość.
Sposoby na szybkie zapuszczanie włosów
Zapuszczanie włosów w teorii może wydawać się łatwe, ale gdy przychodzi do realizacji, nagle okazuje się, że włosy rosną zbyt wolno, nie prezentują się tak, jakbyśmy chcieli i zdają się żyć własnym życiem. Osiągnięcie wymarzonej fryzury i długości wydaje się wręcz nieosiągalne – zwłaszcza po nieudanym cięciu czy zbyt pochopnie podjętej decyzji o skróceniu włosów. Choć zapuszczanie trwa dość długo, a średni przyrost włosów szacuje się na zaledwie 1 cm miesięcznie, istnieją sposoby na przyspieszenie tego procesu. Jeśli szukasz jednego skutecznego sposobu, by szybko zapuścić włosy musimy Cię zmartwić – na wygląd naszych włosów i ich szybki wzrost wpływa wiele czynników, dlatego powinnaś zastosować kilka wskazówek (a najlepiej wszystkie!) i uzbroić się w cierpliwość. Gwarantujemy, że efekty będą tego warte!
Podetnij końcówki włosów
Obcinać włosy? Przecież chcesz, żeby urosły! Choć ta rada może wydawać się paradoksalna, regularne podcinanie końcówek jest kluczowym elementem zapuszczania włosów. Włosy na końcach często są suche, zniszczone, łamią się i rozdwajają. To sprawia, że ich ogólny wygląd nie jest zadowalający, a efekt zapuszczania – niewidoczny. Dlatego proces zapuszczania włosów warto rozpocząć od podcinania końcówek i powtarzania tego zabiegu co 6 miesięcy lub przynajmniej raz w roku. Pamiętaj także, aby zabezpieczać ten fragment włosów przed uszkodzeniami mechanicznymi i przesuszeniem, stosując sera lub olejki na końcówki – szczególnie polecamy VIANEK Wzmacniające serum do włosów lub VIANEK Odżywczy olejek do włosów.
Stosuj wcierki do skóry głowy
Odpowiednie odżywienie cebulek jest kluczowe w stymulowaniu wzrostu włosów. Pamiętaj, że tylko regularne stosowanie wcierek do skóry głowy pomoże Ci zapuścić długie, mocne włosy. Uzbrój się w cierpliwość – na efekty będziesz musiała trochę zaczekać, ale gwarantujemy, że za regularność Twoja skóra głowy odwdzięczy się wysypem baby hairów, a włosy będą rosły znacznie szybciej. Jaką wcierkę do włosów wybrać? Sięgaj po naturalne, ziołowe wcierki, które są uznawane za najlepsze i najbardziej skuteczne. W zależności od tego, jaka forma aplikacji będzie dla Ciebie wygodniejsza, sięgnij po Olejową wcierkę do skóry głowy SYLVECO lub Normalizujący tonik wcierkę do skóry głowy VIANEK z wygodnym aplikatorem.
Jak stosować wcierki do włosów? Należy traktować je jako kurację wzmacniającą włosy, przestrzegając zaleceń producenta. Wcierki mogą przybierać różne formy, takie jak płyn, lekki tonik czy olejek. Bez względu na ich konsystencję, aplikuje się je nie na same włosy, lecz na ich nasadę, delikatnie wmasowując w skórę głowy. Warto również zauważyć, że niektóre wcierki, na przykład olejki, najlepiej stosować na noc, aby włosy nie wyglądały na przetłuszczone czy oklapnięte. Inne, jak lekkie toniki, można z powodzeniem używać również w ciągu dnia. Częstotliwość aplikacji zależy od zaleceń producenta, jednak większość wcierek należy wmasowywać w skórę głowy nawet codziennie.
44,99zł Original price was: 44,99zł.35,99złCurrent price is: 35,99zł.
Masuj skalp
Regularny masaż skóry głowy nie tylko niezwykle relaksuje, ale również niesie za sobą wiele korzyści. Skóra głowy jest bardzo mocno unerwiona, dlatego głaskanie jej, masowanie i lekkie uciskanie stymuluje mikrokrążenie, dotlenia skórę i mieszki włosowe, a to wspomaga dostarczanie składników odżywczych zawartych we wcierkach do cebulek włosów. Systematyczny masaż skalpu wpłynie pozytywnie na kondycję skóry i przyspieszy wzrost włosów.
Regularnie wykonuj peeling skóry głowy
Choć peeling skóry głowy często pomijamy w swojej pielęgnacji, również jest niezwykle istotny, szczególnie gdy chcemy przyspieszyć proces zapuszczania włosów. Regularne wykonywanie peelingu może przyczynić się do poprawy kondycji skóry głowy poprzez stymulację krążenia krwi, co wspomaga zdrowy wzrost włosów. Dodatkowo, peeling skóry głowy może zapobiegać wielu problemom skórnym, takim jak np. nadmierne przetłuszczanie się włosów czy łupież. To prosty, ale skuteczny sposób na zachowanie skóry w świetnej kondycji. Taki peeling warto wykonywać raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.
Obchodź się z włosami delikatnie
Zapomnij o częstych stylizacjach z użyciem ciepła i agresywnym traktowaniu włosów. Delikatność to klucz do zapuszczenia długich, gęstych i zdrowych włosów. Unikaj nadmiernego prostowania czy kręcenia i staraj się suszyć włosy chłodnym powietrzem. Stosuj zasadę świadomej i naturalnej pielęgnacji, która nie tylko sprawdzi się podczas zapuszczania, ale również, gdy chcemy odżywić i wzmocnić włosy. Wybieraj naturalne szampony do włosów z łagodnym składem, które nie podrażnią skóry głowy i nie będą powodować wysuszenia. Jeśli nie wiesz, który będzie dla Ciebie odpowiedni, zobacz nasze poprzednie wpisy, w których wyjaśniamy działanie szamponów i podpowiadamy, jak dobierać je do własnych potrzeb. Pamiętaj także, by dbać o kondycję włosów, stosując odpowiednie odżywki do włosów, maski i naturalne oleje roślinne. Zawsze dobieraj kosmetyki do potrzeb Twoich włosów i skóry głowy. Zdrowe, zadbane włosy i odpowiednia troska o skórę głowy to klucz do szybkiego wzrostu włosów.
- Brak komentarzy
- Brak komentarzy
- Brak komentarzy
Pamiętaj, że każdy ma swój indywidualny rytm wzrostu włosów, więc nie zniechęcaj się, jeśli efekty nie są natychmiastowe. Systematyczność i cierpliwość są kluczem do sukcesu. Mamy nadzieję, że Twoje marzenie o lśniących, długich włosach spełni się jeszcze w tym roku!